skip navigation
Buffalo Girls Fastpitch Fall Ball Travel Program In-House Program Calendar

BGFA Bison Showdown Tournament Information

Countdown to the 2018 Bison Showdown!

0
Days
0
Hours
0
Minutes
0
Seconds

5th Annual

2017 Bison Showdown Tournament Information

June 9th, 10th and 11th

10U, 12U, 14U and 16U Divisions


Thank you everyone for a great tournament!  Good luck the rest of the season!



Friday and Saturday Pool Play Brackets

Final 7:45pm

10U Pool Play Brackets

Final 6:45pm

14U Pool Play Brackets

Final 6:20pm

16U Pool Play Brackets


Sunday Brackets

10U Sunday Brackets

Final Results

12U Sunday Brackets

Final Results

14U Sunday Brackets

Final Results

16U Sunday Brackets

Final Results


Tournament Rules and Information

NAFA Roster

Liabilty and Waiver Form

City of Buffalo and Area Information


Tournament Field Locations

4 Venues with 14 Fields Total

3 New Fields at Buffalo High School!

Buffalo High School


Teams Registered for 2017 Bison Showdown


10U Division

1 Buffalo Purple
2 Buffalo Black
3 Rockford Green
4 Rockford Black
5 Waite Park Blue
6 Westonka Red
7 Waconia Wildcats
8 OMGAA Storm - Nelson
9 STMA White
10 STMA Black
11 Belle Plaine Tigers - Red
12 Northwest Diamonds - Williams
13 Rogers Royals
14 OMGAA Storm - Roeber
15 Sartell Swarm
16  

12U Division

12U Division is Full

1 Buffalo Purple
2 Buffalo Black
3 Rockford Green
4 Rockford Black
5 Orono - Tysdal
6 Farmington
7 STMA - Salas
8 Waconia Wildcats Pink
9 OMGAA Storm - Ihle
10 OMGAA Storm - Pautzke
11 Cottage Grove White
12 Annandale Cardinals
13 STMA Blue
14 Eden Prairie Black
15 Hopkins Blue
16 Shakopee Black
17 Orono Red
18 Delano Orange
19 Hanover - Fuchs
20 Rogers Royals
21 New Ulm Venom
22 Hanover - Zelenak
23 CA Heat Black
24 Rogers / Otsego
25 Waconia Purple
26 Delano Black
27 Monticello Red
28 Wayzata - Bartz

14U Division

1 Buffalo Purple
2 Buffalo Black
3 Artic Blast Blue
4 Artic Blast Black
5 OMGAA Storm - Moll
6 Crow River Revolution - Blue
7 Crow River Revolution - Green
8 Crow River Revolution - Gold
9 New Ulm Red
10 Westonka
11 Cold Spring Renegades
12 Wayzata - Larson
13 Cottage Grove Green
14 Delano Tigers
15 Monticello Black
16 CA Heat Red
17 Maple Lake Green
18 ROSA Synergy
19  
20  

16U Division

16U Division is Full

1 Buffalo
2 Artic Blast
3 OMGAA Storm - Thomas
4 Crow River Revolution
5 Waite Park
6 Xtreme 01
7 Hopkins Royals
8 Monticello Black
9 Brooklyn Park
10 Zimmerman Thunder
11 Champlin Park Johnson
12 Diamonds '03